Smuha je chuťově prostě úžasná. Když jsem ji před 4 lety poprvé ochutnal, okamžitě mě uchvátila. Je to dravá ryba s pevným masem, velmi podobná mořskému vlkovi, ale na rozdíl od něj se středem masa táhne červená linka, má větší šupiny a pevnější maso.
Na 2 porce budeme potřebovat:
300 g filetů ze smuhy královské
50 g oloupaných brambor
50 g pórku
50 ml bílého vína
1 cibuli
200 ml kuřecího vývaru
200 ml mléka
40 g másla
2 ředkvičky
1 citrón
100 g hlívy ústřičné
20 ml sójové omáčky kikkoman
pažitku na ozdobu
lístky macešek a řepné lístky
sůl a pepř
Nejdříve si připravíme krém vichyssoise. Je to jedna ze základních polévek, která se může servírovat i studená. Na 20 g másle orestujeme najemno nasekanou cibuli a pórek – až do změknutí. Přidáme víno a necháme vyvařit. Potom přilijeme vývar, na plátky nasekané brambory a necháme je rozvařit doměkka. Dále přidáme mléko a vaříme další dvě minuty. Dochutíme solí, 10 g másla a rozmixujeme do hladka. Je třeba, aby byl krém trošku hustší než normální polévka, bude sloužit spíše jako krémová omáčka. Lehce dochutíme citrónem.
Hlívu natrháme na proužky a odstraníme tvrdší spodní části. Orestujeme na 20 g másla, jen aby lehce povolila, přidáme sójovou omáčku a dalších 10 g másla. Necháme rozpustit a máme hotovo.
Rybu osolíme a nařežeme na straně s kůží jemnými řezy. V řezech také odsolíme a potřeme kůži olivovým olejem. Ten dodá rybě krásnou zlatavou barvu. Pečeme na olivovém oleji (jak už bylo řečeno mnohokrát: kůží dolů). Mělo by to trvat 4 až 6 minut. Není potřeba ji otáčet, sama se dodělá. Nakonec jen lehce pokapeme citrónem.
Smuhu podáváme s dostatkem teplého krému, hlívou, na plátky nakrájenými ředkvičkami, pažitkou a lístky macešky či řepy, fantazii se meze nekladou. Dobru chuť!
Koupili jste si celou rybu a nevíte si rady s filetováním? Podívejte se na video, kde vám předvedu, jak na to.