Až budete někdy péct kachnu a zbyde vám nějaké maso, určitě si připravte kachní knedlíčky. Doma se po nich jenom zapráší a navíc využijete všechny zbytky, což je super. Těsto jsme si udělali vlastní, ale jestli se vám nechce, můžete použít i to hotové wontonové. K tomu si dejte třeba kaeshi dip. Pro bandu kamarádů naprosto perfektní.
Na 2 porce budeme potřebovat:
300 g kachního masa (předem uvařeného, viz předchozí recept)
1 fialovou mrkev
1 mrkev (oranžovou!)
20 g máty
20 g hráškových výhonků
10 ml rýžového octa
5 ml sójové omáčky kikkoman
1 stroužek česneku
30 ml kachní omáčky (předchozí recept)
pepř, sůlTěsto
300 ml hladké mouky
100 – 120 ml teplé vody
sůl
bramborový škrob (nebo kukuřičný)
Nejdříve si připravíme těsto: smícháme sůl a mouku, poté přilíváme vodu, dokud nevznikne lehce lepkavé, tužší těsto. Necháme 20 minut odpočívat. Těsto rozdělíme na dvě části, rozválíme a bohatě obalíme ve škrobu. Projedeme ve strojku na těstoviny na velmi tenké pláty. Škrobem nemusíme šetřit a těsto rozkrájíme na čtverce zhruba 10 na 10 cm.
Maso roztrháme na malé kousky a smícháme s omáčkou, dosolíme, opepříme a přidáme prolisovaný česnek. Potom tvarujeme kuličky zhruba o 20 g. Těsto potřeme škrobem rozmíchaným ve trošce vody, každou kuličku zvlášť zabalíme a vršek těsta ustřihneme. Výsledkem by měl být tvar podobný měšce. Ty potom vaříme na páře zhruba 6 minut.
Mrkve oloupeme a nakrájíme škrabkou na zeleninu na proužky. Potom zakapeme octem a sójovkou. Necháme chvilku odpočívat a pak mrkev vyždímáme. Přidáme zelené bylinky a zamícháme. Můžeme servírovat. Dobrou chuť!
Vinné párování sommeliéra Martina Procházky (ITSMW)
Dnes bude snoubení správného vína ke kachnímu masu trošku složitější než minule. Už jenom ingredience jako rýžový ocet či sojová omáčka nás jasně směřují k výraznějšímu projevu pokrmu. A o to specifičtější a výraznější musí být i víno. Obecně se dá říci, že když hledáte víno ideální k asijské kuchyni, hledejte spíše ve výraznějších, kořenitých a aromatických odrůdách. Zároveň se dívejte na vína plnější vyrobená z dostatečně vyzrálých hroznů (chcete-li v tuzemském případě přívlastková vína). Lehký muškátek je totiž také výrazně aromatický, ale mnohem lépe poslouží jako aperitiv než doplněk k chuťově plnému pokrmu. To chce opravdu těžší váhu. Hledejte tedy spíše Tramín, Aurelius nebo i Pálavu (ale prosím spíše suchou, ne tu z Maďarska, co znáte z vinotéky. Krásný může být i Sauvignon, ale spíše ten „novosvětský“, s dostatečným tělem a trochu vyšším alkoholem, například z Chile. K tomu konkrétnímu, který představuje spíše jemnější pojetí východní kuchyně by se dal zvolit i plnější ryzlink s lehkým zbytkovým cukrem, z dobrého ročníku.