Sous vide už se u nás doma zabydlelo a pokračujeme s dalšími recepty. Už jsme si vyzkoušeli vejce i kuře, tentokrát jsme ale vybrali kachní prsa, a to rovnou z francouzské kachny, protože my se neošidíme! K tomu je samozřejmě potřeba dodržovat i pitný režim, se kterým nám poradil Martin (jeho doporučení najdete na konci receptu). Jdeme na to!
Na 2 porce budeme potřebovat:
1 francouzskou kachnu (Henry IV)
300 g kořenové zeleniny
1 cibuli
30 g rajčatového protlaku
200 ml červeného vína
5 g divokého koření
koření pěti vůní
1 l kuřecího vývaru
1 espresso
20 g másla
50 g zelených fazolek
50 g čerstvého baby špenátu
50 g radicchia di Treviso
sůl a pepřMedový vinaigrette
20 g medu
30 g olivového oleje
10 ml rýžového octa
sůl
Začneme s přípravou omáčky. Kachnu naporcujeme, rozdělíme prsa a stehna. Kostru nasekáme na menší kousky (zároveň jsem vařil i stehna: ty jsem použil na přípravu knedlíčků. Všechno se dozvíte v dalším receptu).
Nejdříve použijeme všechny tučné kousky z kachny a orestujeme je nasucho, dokud nezezlátnou a nezačnou pouštět spoustu tuku. Přidáme kořenovou zeleninu na větší kusy a restujeme dozlatova, potom vsypeme najemno nakrájenou cibuli. Přidáme protlak a znovu restujeme, poté přilijeme víno, přidáme divoké koření a zbytek kostí i nasolená stehna. Necháme vyvařit alkohol a přidáme vývar. Nakonec přiklopíme pokličkou (použil jsem tlakový hrnec) a necháme vařit 1 a půl hodiny. Přecedíme a svaříme na hustotu. Obereme maso, které si schováme. Nakonec omáčku dosolíme a přidáme čerstvé espresso, dále už nevaříme. Zahustíme máslem.
Prsa dáme na chviličku do mrazáku, stačí 20 minut, aby kůže ztvrdla. Potom ji nařežeme na kostičky, ale snažíme se neprořezat maso. Okořeníme kořením pěti vůní, pepřem a solí. Dáme na středně teplou pánev kůží dolů a necháme vypéct tuk , přibližně 8 minut. Poté zavakujeme a vložíme do sous vide na 57,2 stupňů na 1 hodinu. Záleží však na velikosti masa a na jeho kvalitě. Už se mě mockrát stalo, že si lidé stěžovali na tuhost masa. U kachny i husy totiž vede středem tvrdá blána, která je prostě tvrdá. Jde tedy o to správně prsa nakrájet (když je rozříznete podélně napůl, tak se blány nezbavíte).
Nakonec nechte maso 10 minut odpočívat a znovu opečte na pánvi. Tuk z pánve si schovejte, je výborný třeba na brambory nebo do základů omáček.
Radicchio di Treviso jenom nakrájíme a necháme v ledové vodě. Na rozdíl od ostatních čekanek je neuvěřitelně chutná a sladká. Fazolky zblanšírujeme v osolené vodě a vychladíme v ledové vodě. Ohřejeme jen na trošce másla a na pánvi po kachně jenom lehce podusíme špenát.
Nakonec ještě přichystáme medový vinaigrette. Jednoduše vše vložíme do lahvičky, osolíme a protřepeme. Kachna totiž potřebuje trochu sladkosti.
Kachní prsa otočíme kůží dolů a z jednoho prsa uděláme asi 7 kousků, snažte se vždy krájet proti vláknům masa. Přelijeme omáčkou, přidáme zeleninu a nakonec pokapeme i vinaigrettem. Dobrou chuť!
Vinné párování sommeliéra Martina Procházky (ITSMW)
Ozdobou francouzské gastronomie jsou kachny pocházející z jihozápadu Francie. Takže se podíváme i tím směrem při výběru našeho vína. Tato, u nás asi nejméně známá vinařská oblast Francie, jde v posledních letech výrazně nahoru. Určitě to souvisí nejen s mnohdy nesmyslnými cenami ostatních francouzských tradičních vinařských oblastí, ale i vzrůstající kvalitou. Kromě výborných a velmi elegantně pojatých bílých vín zde najdete především vína červená. A to jak z mezinárodních odrůd typu Merlot či Malbec, tak z odrůd lokálních, jako třeba stále se lépe profilující Tannat. Pro dnešní snoubení ale zůstaneme u klasiky, Merlot bude pro naše účely ideální. Jeho ovocnost a jemná nasládlost bude perfektní. Druhou variantou může být Pinot Noir. Když se budete rozhlížet po ideálním vínu z Moravy, zůstaňte nejlépe u těchto odrůd a hledejte v ročníku 2015. Víno bude dostatečně hladké a bez zbytečných tříslovin, které by navíc ve spojení se špenátem mohly být rušivé.