Tak tenhle recept se Honzovi opravdu povedl. Když jsem poprvé ochutnala, hned mi to připomnělo recepty Yotama Ottolenghiho: jeho kuchařky a jídlo celkově nás dost baví. A pokud budete někdy v Londýně, určitě byste se měli stavit v jednom z jeho podniků, třeba v Nopi. Každopádně jestli letos na Vánoce nechcete jíst klasiku a hledáte něco exotičtějšího, tohle by mohla být ta pravá volba.
Na 2 porce budeme potřebovat:
360 g filetu z lososa (jestli si to chcete opravdu užít, doporučuju norského lososa Froya, mají ho třeba ve Food Republic)
1/2 čínského zelí
2 lžíce rýžového octa
1 lžíci javorového sirupu
1 lžičku černých sezamových semínek
1 lžičku bílých sezamových semínek
2 hrsti baby špenátu
2 lžíce sezamového oleje
50 g pohanky
sůl, olejTeriyaki
30 g zázvoru na kostičky
40 g sójové omáčky
2 lžíce rýžového octa
4 lžíce mirinu
4 lžíce bílého vína
1 lžíci hnědého cukru
1 lžičku oleje
Nejdříve si připravíme glazuru. Na lžičce oleje restujeme kostičky oloupaného zázvoru, dokud není uplně zlatý. Potom přisypeme cukr a necháme zkaramelizovat. Přidáme zbytek ingrediencí na omáčku teriyaki a svaříme téměř na hustotu sirupu. Rybu můžeme klidně naložit i přes noc: pak bude mít lepší chuť (ale zase se nám bude při opékání snadněji připalovat).
Zelí nakrouháme natenko a přidáme černý sezam. Potom ochutíme solí, octem, sezamovým olejem a javorovým sirupem. Přimícháme špenát a schováme si pár hezkých lístků na ozdobu.
Pohanku pražíme na suché pánvi, dokud nezačne praskat. Musíme ji hlídat, nebo se spálí a zhořkne. Takže raději pomalu a neustále míchat. Rozdělíme ji na poloviny: tu první zalijeme troškou vody a osolíme. Vaříme asi 5 minut (doměkka). Druhou část si schováme na ozdobu.
Rybu rozkrojíme napůl a osolíme. Honza ho předem stáhnul z kůže, ale jestli ji máte rádi, můžete ji klidně použít. Jen je třeba ji pořádně vypéct, jinak není moc dobrá, losos ma totiž hodně tuku.
Pomalu pečeme na straně s kůží asi 5 minut. Pak pomocí ubrousku vysušíme přebytečný olej, lososa otočíme a přilijeme glazuru. Lososa přelíváme a po 2 minutách vyndáme z pánve. Marinádu zredukujeme na glazé.
Nakonec porce přelijeme svařenou glazurou a nahoru navrstvíme uvařenou pohanku, sezam a vykřupanou pohanku. Servírujeme ihned na oblíbeném talíři. My jsme tentokrát zvolili krásné kameninové (značky Rosenthal, řada Thomas), co jsme ulovili na Zalando Lounge. Oslovili nás, jestli bychom si od nich nechtěli něco vybrat, no a bylo to teda celkem těžký rozhodování! Vůbec jsem nevěděla, že tam kromě oblečení seženete i spoustu věcí do kuchyně, a to za poměrně fajn ceny. Co jsem vypozorovala, tak tam často mívají i odměrky a různý tvořítka od Jamieho Olivera, jedny jsme si objednali a kvalitou jsme byli příjemně překvapení.
A to je všechno, zbývá jen popřát dobrou chuť! 🙂