Tenhle recept je taková fúze italské a japonské kuchyně. Využijí čaje v gastronomii je široké a nejde jenom o to hodit pytlík do hrnku, dá se s ním i celkem slušně vařit. Vietnamci používají zelený čaj k přípravě ryb i masa. V Anglii jsme čajem udili kachnu nebo ryby. Já jsem tentokrát zvolil dezert, a to celkem jednoduchý. Místo želatiny jsem použil agar, takže panna cotta je celkem pružná a zároveň i vegetariánská.
Na 8 porcí budeme potřebovat:
Panna cotta
400 g smetany na šlehání
100 ml plnotučného mléka
30 g akátového medu
3 g agar agar
4 g Matcha tea (2 sáčky)Sušenka
120 g Matcha směsi na pečení
3 lžíce řepkového oleje
5 lžic vody
25 g sušeného kokosu
kůru z půlky citrónu
20 g hnědého cukru1 banán
1 mango
1 fík
1 hrušku
Smetanu, mléko, čaj a med přivedeme pomalu k varu, přidáme agar a pomalu vaříme 2 minuty. Směs začne sama viditelně houstnout. Do vhodné nádoby si vložíme potravinářskou fólii (nejlépe dvojitou) a směs do ní nalijeme. Dáme vychladit. S agarem je to trošku jiné, co se týče tuhnutí, záleží dost na kyselosti a občas ztuhne téměř okamžitě. Myslím, že je o dost rychlejší než želatina, a navíc je vyroben z mořských řas, což je bezva!
Dále si připravíme těsto na sušenky. Ingredience smícháme dohromady, směs už totiž obsahuje mouku i čaj Matcha. Rozválíme mezi dvěma pečícími papíry na tloušťku 0,5cm a pečeme na 170 stupňů cca 25 minut. Je lepší ji trochu přepéct a potom nalámat dle libosti.
Nakonec, panna cottu vyjmeme z fólie a vykrájíme potřebné tvary. Ovoce nakrájíme na menší kusy a třeba ještě s troškou cukru zkaramelizujeme. Doplníme sušenkou a podáváme J Tenhle dezert je specifický, a ne moc sladký: můžete ho doplnit třeba o trošku medu nebo třeba zmrzlinu z bílé čokolády.
Za čaj Matcha děkujeme Matchatea.cz.