A je to tady! Kdo nás sleduje i na sítích, určitě si všiml, že jsme byli na gastrovýletě v Polsku. Pro mě to byl opravdu zážitek, protože když jsme tam jeli, nevěděla jsem o polské kuchyni vůbec nic. Tak nějak jsem žila v tom, že se tam jí klobásy a zelí (což je pravda, hah), ale je toho samozřejmě mnohem víc. Pro mě i pro Honzu to byla skvělá kulinářská inspirace a máme pro vás připravených pár receptů, které nás zaujaly nejvíc. Za mě to byla polská polévka zalewajka (základem jsou brambory a syrovátka, my jsme vyzkoušeli verzi s husím masem, ale pro vás chystáme variantu s mletým vepřovým) a žurek (kyselá polévka se zákvasem, bramborami a klobásou).
Ale co si budem: nejvíc mi chutnaly pierogi. Já nevím, jak vy, ale já prostě zbožňuju plněný věci. Všecko co je plněný, je totiž děsně dobrý! Vemte si třeba tortellini, ravioli, čínský knedlíčky dim sum, wontony, gyozy…chápeme se? No a pierogi jsou taková polská verze plněnýho blaha. To mě přivedlo na myšlenku, že je vlastně hrozná škoda, že my nic moc takovýho u nás nevedeme (teda kromě sladkých plněných knedlíků a knedlíků s uzeným), tak jsme si řekli, že se s vámi podělíme aspoň o náš recept inspirovaný vším, co jsme ochutnali v Polsku. Honza zvolil náplň z domácího sýru (ricottu jsme se naučili v kulinářském studiu v Lodži) a brambor, což jsou dvě věci, kterými se pierogi plní i tradičně. Kromě brambor a mletého masa bych vám ale doporučila i další osvědčenou kombinaci, kterou jsme ochutnali několikrát, a to kysané zelí s houbami. Tak třeba příště. Jdeme na to!
Na 8-10 porcí budeme potřebovat:
těsto
500 g hladké mouky
230 g teplé vody
1 lžíci oleje
sůlnáplň
200 g pasírovaných brambor
50 g másla
100 g uzeného sýru (např. parenica nebo oštiepok)
200 g domácí ricotty
sůl, pepřdomácí ricotta
1 l bio farmářského nepasterovaného mléka
2 lžíce octa
sůl a pepř, případně bylinky
Těsto na pierogi vyrobíme celkem jednoduše. Všechny suroviny zamícháme dohromady a necháme odpočívat na teplém místě 20 minut. Potom bohatě pomoučíme a rozválíme natenko, často obracíme a poprašujeme moukou, aby nezačalo lepit. Poznáme, že je akorát, když přes něj vidíme, zkuste to otestovat tak, že pod něj dáte ruku. Pokud má ideální tloušťku, vykrájíme kolečka (např. skleničkou) a zbytek těsta znovu rozválíme.
Ricottu vyrobíme tak, že zahřejeme 1l bio farmářského nepasterované mléka na 70 stupňů a přidáme 2 lžíce octa. Podobnou teplotu pak udržujeme dalších cca 10 minut, dokud se nesrazí bílkovina. Jakmile vidíme, že se hmota oddělila od tekutiny, máme téměř hotovo. Můžeme přecedit a nechat okapat. Potom můžeme jakkoliv ochutit, stačí jen osolit, ale pokud ho chceme jíst samotný třeba s chlebem, můžeme přidat i čerstvé bylinky, třeba pažitku nebo petržel. Vodu si schováme a použijeme ji např. do polévky.
Ricottu smícháme s nastrouhaným sýrem, pasírovanými brambory a dochutíme solí a pepřem. Potom vytvoříme kuličky, kterými budeme plnit kolečka těsta. Nemusíme ničím lepit, těsto je samo o sobě celkem lepkavé, případně můžeme potřít spoje vajíčkem.
Vaříme ve vodě, dokud nevyplavou na hladinu, mělo by to trvat cca 2 minuty. Servírujeme s rozpuštěným máslem nebo se zbytky sýra. Dobrou chuť!
#polandtastesgood