Tenhle dezert je třetí ze série receptů, co jsme sepsali po našem gastrovýletu do Polska. Pierogi i zalewajku si doma určitě zkuste udělat, protože to opravdu stojí za to!
V Polsku jsme totiž kromě pití vodky a cpaní se pirohama navštívili i Stowarzyszenie Nasze Pszczoły v Jablonne. Já jsem popravdě nikdy moc nepřemýšlela nad důležitostí včel, ale pravda je, že bez nich bychom byli dost nahraný. Protože kdo bude opylovat všechny ty plodiny, kdyby vyhynuly? Na včelí aktivitě závisí totiž asi třetina všeho, co vyroste. Jasně, já jsem taky viděla ten díl Black Mirror, kde jsou mini robotí včely, ale asi by bylo lepší nějak tomu zhoršování situace předcházet (navíc všichni víme, že to v tom seriálu nedopadlo moc dobře).
O tom, proč jde včelí populace dolů se tu asi rozepisovat nebudu, protože se nechci pouštět do kontroverze a navíc nemám ráda, když blogeři otravují s tématy, kterým nerozumí. Ale ráda bych se s vámi podělila o pár bodů, kterými můžeme my všichni přispět k tomu, aby se aspoň ty včely kolem nás měly dobře.
1. Zasaďte si na zahrádce rostliny, co se budou včelám líbit.
2. Až to uděláte, nepoužívejte na ně pesticidy a další chemii.
3. Podporujte lokální farmáře, nakupujte regionální potraviny a jezte v souladu se sezónou.
4. Kupujte lokální med.
5. Vyrobte si svůj vlastní včelí hotel.
Zas tak složitý to není, ne? My máme na chalupě hotel pro čmeláky. Sice tam teda žádnej nechce bydlet, ale snažíme se. Táta o nich dostal knížku, takže to letos bude určitě lepší. A taky jsme se rozhodli, že letos během jara/léta se budeme věnovat hlavně jednoduchým vegetariánským receptům.
Ale teď už k vaření. Inspirace pro tenhle recept je teda jasná: včely. Použili jsme med, co jsme dostali od polských včelařů a v tržnici pak dokoupili ještě včelí pyl. To je naprosto fantastická záležitost, doporučuju vyzkoušet. K tomu jsme přidali ještě ricottu (návod na tu domácí už jsme tu jednou měli, ale kdybyste se do toho chtěli pustit, dávám i sem, je to super jednoduchý a budete nadšený).
Na 2 porce budeme potřebovat:
200 g ricotty
4 jahody
4 lžíce medu
15 g hnědého cukru
50 g vlašských ořechů
50 g smetany
2 lžíce včelího pylu
lístky bazalky na ozdobu
domácí ricotta
1 l bio farmářského nepasterovaného mléka
2 lžíce octa
sůl a pepř, případně bylinky
Ricottu vyrobíme tak, že zahřejeme 1l bio farmářského nepasterované mléka na 70 stupňů a přidáme 2 lžíce octa. Podobnou teplotu pak udržujeme dalších cca 10 minut, dokud se nesrazí bílkovina. Jakmile vidíme, že se hmota oddělila od tekutiny, máme téměř hotovo. Můžeme přecedit a nechat okapat. Potom můžeme jakkoliv ochutit, stačí jen osolit, ale pokud ho chceme jíst samotný třeba s chlebem, můžeme přidat i čerstvé bylinky, třeba pažitku nebo petržel. Vodu si schováme a použijeme ji např. do polévky.
Ricottu smícháme se smetanou a dáme na talíř. V rendlíku rozpustíme cukr na karamel a přidáme ořechy, zamícháme a vyklopíme na talíř. Nacháme vychladnout. Jahody nakrájíme na enko anebo můžeme namarinovat v cukru a citrónu. Vše navrstvíme a nakonec pokapeme medem a posypeme pylem.
#polandtastesgood