Než jsme přijali pozvání na gastrovýlet do Polska, nevědela jsem o polský kuchyni vlastně vůbec nic. Je to trochu ostuda, ale přestože jsou to naši sousedi, nikdy jsem tam nebyla. Měla jsem takovou představu, že tam budou hrát hlavní roli brambory, houby, vepřový a zelí (podobně jako u nás), ale že bych znala nějaký konkrétní jídla polský národní kuchyně, to fakt ne. No, opravdu byl největší čas s tím něco udělat!
Kde jsme všude byli jste mohli sledovat na našem IG a Facebooku (ještě to tam je uložené ve výběrech, tak se můžete mrknout i zpětně). Zajímavou zastávkou pro mě byla Lodž (aneb jak místní říkají “Udž”). V 19. století to bylo jedno z největších center textilního průmyslou na světě, ostatně i dneska tam stále najdete staré továrny, které už ale dávno mají nový účel (z té nejznámější je nákupní centrum). Jednu jsme na našich gastrotoulkách navštívili i my, dneska tam sídlí kulinářské studio Baccaro, kde jsme vařili s šéfkuchařkou Gosiou Pindych. Btw, je to fakt kouzelný místo, hned jsme si říkali, že by se nám takový prostor na vaření taky hodil. No, možná jednou!
A právě na workshopu s Gosiou jsme objevili tradiční polskou zalewajku. Ta pochází z oblasti středního Polska a zmínky o ní najdeme už v 19. století. V tomhle regionu se tradiční kuchyně točí hlavně kolem brambor a hub, takže asi neni překvapení, že brambory najdeme i v zalewajce. Oproti našim hutným polévkám tu ale používají jednu surovinu, co v český kuchyni zas tak využívaná není: žitný zákvas. Ten může za příjemně nakyslou chuť zalewajky a třeba i známější polské polévky žurek. Pokud doma pečete kváskový chleba, nebude to pro vás žádný problém. Pokud ne, můžete zkusit zákvas nahradit třeba syrovátkou (my použili tu, co nám zbyla po výrobě domácí ricotty, recept je tady).
Zalewajka je teda vlastně taková nakyslá polská bramboračka. Ovšem bez hub. Na kurzu s Gosiou jsme do ní přidávali mleté husí maso. Husa je v Polsku mnohem oblíbenější než u nás, a my jsme měli to štěstí, že jsme zažili nefalšovanou husí hostinu. Jestli přemýšlíte o výletu do centrálního Polska, povinnou zastávkou je Palacyk Gozdawa. Interiér je na můj vkus trochu moc ve stylu novodobej zámek (to mimochodem místní asi milujou, protože podobně vypadal i každej druhej hotel), ale nenechte se odrazit, jídlo je tu exkluzivní! Šéfkuchař Piotr Lenart tu husu využívá na sto procent, od husího krku až po husí krev (z tý tu zas dělají černou polévku). Nejvíc nás teda zaujal husí tatarák, protože husu nasyrovo by mě teda nikdy nenapadlo jíst. Prostě inspirace jako blázen! A tohle carpaccio z husích prsou jsme si dokonce odvezli domů.
Ale teď už k tomu našemu receptu, my jsme husu nahradili mletým vepřovým, ale klidně můžete maso vyměnit třeba za nějakou dobrou klobásu.
Na 4 porce budeme potřebovat:
150 g mletého vepřového masa
1 cibuli
1 stroužek česneku
200 g brambor na kostičky
400 g syrovátky
400 g vývaru
150 ml smetana
2 lžíce sekané petržele
1 lžičku sekaného tymiánu
1 lžíci hladké mouky
2 lžíce oleje
20 g másla
Na oleji zpěníme najemno nakrájenou cibuli, přidáme maso, osolíme a orestujeme. Přidáme česnek, mouku a zarestujeme podruhé. Přidáme nakrájené brambory, vývar a syrovátku. Opepříme. Necháme vařit 15 minut, dokud brambory nejsou měkké. Přidáme smetanu, bylinky a dosolíme. Nakonec přisypeme máslo a necháme provařit. Dobrou chuť!
#polandtastesgood