Většina lidí si z nějakého důvodu myslí, že doma jíme jenom lanýže, hovězí steaky a foie gras. No, není tomu tak – většinou máme chuť na nějakou klasiku, jako je třeba tahle zelňačka. I když obvykle je to spíš řízek, co si budem povídat!
Na 4 porce budeme potřebovat:
2 cibule
1 velkou lžíci sádla
3 stroužky česneku
1 polévkovou lžíci uzené papriky
1 sáček kysaného zelí
2 lžíce cukru
2 brambory
2 klobásy na vaření Schneider
4 kuličky nového koření
1 čajovou lžičku kmínu
50 ml zakysané smetany
2 bobkové listy
sůl, pepř
1 čajovou lžičku sušené majoránky
kuřecí vývar nebo vodu
2 lžíce bezlepkové mouky
hrst petržele
Na sádle opečeme nakrájenou klobásku. Dáme stranou a přidáme cibuli nakrájenou najemno a orestujeme. Když začne chytat barvu, přidáme česnek a koření. Přidáme papriku a lehce zarestujeme. Přidáme cukr, mouku, (můžeme ještě překrájet), na kostičky nakrájené brambory, zelí a zalijeme vývarem (nebo vodou).
Přivedeme k varu a vaříme, dokud brambory nejsou měkké. Přidáme zbytek najemno nastrouhaného česneku, sušenou majoránku a v téhle fázi můžeme zjemnit troškou smetany. Nebo můžete přidat trošku zakysané smetany až nakonec, krásně se rozpustí v talíři.
Dochutíme solí a pepřem. Podáváme s opečenou klobásou a čerstvou majoránkou nebo petrželí. Dobrou chuť!
Vinné párování sommeliéra Martina Procházky z Wine Up:
Přátelé, víte co je to Choucroute (šukrut)? To je prosím alsaská specialita, která se skládá z vepřového kolena, uzeného bůčku, kotlety, pikantní klobásy, bílé klobásy, kysaného zelí, párků a brambor. Vše se připravuje dohromady, takový alsaský Eintopf. Je to výborné, zdravé, dietní a hlavně nám to pomůže s dnešním párováním. A i když se k zelí asi nejlépe hodí pivo (nemůžu za to, opravdu), naším vinným přítelem pro párování bude Riesling. A popravdě nejlépe ten alsaský, s plnějším tělem a klidně i trochu vyšším alkoholem. Zapomeňte na lehoučké ryzlinky s výraznou kyselinkou ze Slovácka, tohle chce trochu silnější kalibr. Kratší pobyt ve velkém sudu při zrání vína by také nemusel být na škodu. Odpovídající ryzlinky u nás dělají v dobrých ročnících třeba na Sonberku, krásný je aktuálně příchozí na trh Ryzlink rýnský 2015 z vinařství Gurdau od Jarka Galy, moc pěkné dělá i Milan Sůkal z Nového Podvorova. Druhou variantou je nějaké pěkné, zemité a minerální Chardonnay. Dobré Chablis by si s tímto jídlem poradilo stoprocentně, ale dostáváme se tak trochu na hranu. Jedním ze základních pravidel snoubení vín s jídlem je vyrovnanost. Jak chuťová, tak ta cenová. Stejně jako nemůžete k exkluzivnímu pokrmu otevřít krabičák, nemělo by to být ani naopak. A dobré Chablis startuje tak na sedmi osmi stovkách. Aby se Vám ta klobása se zelím neprodražila :-).
P.S. V Alsasku standardně podlévají zelí rieslingem už při přípravě. Nechci Vám tedy radit, a fušovat Honzovi do řemesla, ale kdyby na vás byla celá láhev moc, víte co máte dělat.